A következő címkéjű bejegyzések mutatása: burgonya. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: burgonya. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. május 21., hétfő

tavaszi salátaleves új fokhagymával és paprikás krumplival - salatsuppe mit frischem knoblauch und kartoffelgulasch

úgy terveztem a következö hetekben csak spárgás receptek lesznek a blogon. a szombati piacozás azonban közbe szólt. a friss zöld salátafejek láttán eszembe jutott a salátaleves. ahogy múlnak az évek egyre inkább meg vagyok aról gyözödve, hogy rajtam kívül nem sokan ismerik. be kell valljam, én magam sem szoktam gyakran készíteni. ennek két oka van: az egyik, hogy csak ilyenkor májusban igazán finom. a legeslegjobb a legelsö friss (nem üvegház)i salátából. a másik ok: akik nem ismerik, azok nagy valószínüséggel nem igazán tudják (és fogják) értékelni. nem mintha nagyon bonyolult lenne elkészíteni, de mivel nem igazán dekoratív étel, így nem hajthatunk vele babérkoszorúkra. tehát az a legjobb, ha bennfennteseknek vagy legalábbis ínyenceknek készítjük.

hozzávalók:

1 fejes saláta

2 ek olívaolaj (nem-vegetáriánusoknak 5dkg szalonna zsírjára sütve)

4-5 új fokhagymacikk

2-3 friss száras fokhagyma

4 dl víz

1 dl tejszín +0,5 dl tejföl

1 tk borecet

egy szép zöld friss salátának a nagyobb leveleit leszedtem, megmostam, kézzel levelenként 2-3 darabra téptem, a saláta közepét, ahol a levelek kisebbek egyszerüen négybe vágtam.

az olívaolajon megfuttattam a fokhagymacikkeket, hozzádobtam a lecsöpögtetett salátát és a száras fokhagymát, lefedve hagytam 1-2 percet alacsony tüzön, majd felöntöttem forró vízzel, hozzákevertem a tejszínt/tejfölt, sóztam.

betettem a hidegvízzel töltött mosogatóba, hogy lehüljön, amíg elkészült az új krumpliból egy gyors paprikás krumpli.

külön tányérban a lanygos/hideg salátalevest és a forró parikás krumplit tálaltam. semmi esetre sem hagyjunk ki a salátalevesböl egy pár cseppnyi borecetet. de csak akkor tegyük hozzá, ha már kihült a leves, különben összeugrikZwinkerndes Smiley

 

salátaleves

es gibt gerichte, die einen ein leben lang an die kindheit erinnern. die man aber anderen nicht kochen sollte. denn ohne erinnerung ist es nur halb so schön. wenn überhaupt. andererseits ist es immer ein versuch wert. zumindest experimentierfreudige können sich diese ungarische salatsuppe zu bereiten., die übrigens allem anschein nach nur meine familie kennt. zumindest traf ich bis heute nur ganz ganz wenige personen, die annähernd so etwas wie eine salatsuppe kannten.

man nehme:

1 kopfsalat (knackig grün, am besten einen ganz frischen freiland-kopfsalat)

2 el olivenöl (für nicht-vegetarier: 50 g ausgelassener speck)

4-5 frische knoblauchzehe

2-3 grün-frischen knoblauch

0,4 l wasser

0,1 l sahne + 0,05 l créme fraiche 

1 tl weissweinessig

salz

den kopfsalat wacshn, die größeren blätter mit der hand in grobe stücke zerreißen, die mittleren kleinen blätter zusammen lassen und in vier schneiden.

olivenöl mit dem knoblauch erhitzen, die salatblätter hinzugeben, zugedeckt 1-2 minuten auf kleiner flamme zusammenfallen lassen, salzen, die grünen knoblauchstiele hinzugeben, mit wasser aufgießen, die sahne+créme fraiche hinzugeben. zum auskühlen beiseite stellen (noch besser: in die mit kaltem wasser gefühlten spüle stellen) 

nun den kartoffelgulasch aus frischen kartoffeln zubereiten:

1 große zwiebeln klein hacken und in etwas olivenöl goldbraun werden lassen, die kartoffeln und etwas wasser, salz und  etwas paprikapulver hinzugeben  und zugedeckt 10-15 minuten köcheln lassen. bei bedarf immer wieder etwas wasser hinzugießen. die kartoffeln sollen schmoren und nicht kochen.

die suppe und den kartoffelgulasch getrennt, aber zeitgleich servieren. zu der suppe ein paar tropfen weissweinessig geben.

2012. április 10., kedd

Gombóc

Amikor itthon van az egész család, akkor mindig nagyban kell gondolkodnom. Hát, hiába, hatan vagyunk, szerencsére! :)

Ma gombócot készitettem nekik bögyörővel (Édesapám hivta igy). Mivel nagyban gondolkodom, ezért próbálom mindenből a legegyszerübbet kihozni. Mint most is!


Hozzávalók:

héjában főtt krumpli
pici só
liszt
1-2 kanál vaj
zsemlemorzsa
ha lehet, akkor sütésálló lekvár

Elkészités:


A krumplit héjában megfőzöm, megpucolom, krumplinyomón átnyomom. Mennyiségtől függően tegyünk bele 1-2 kanál vajat, én ehhez a nagyobb mennyiséghez 2 evőkanállal tettem. A lisztet óvatosan adagolva alaposan összekevertem. Fogalmam sincs mennyi lisztet tettem hozzá (bocsi), de közepesen lágy tésztává gyurtam. Vigyázzni kell, ha tul kemény lesz, akkor a gombócunk is inkább a harcipuffancsra hasonlithat keménységben.

Ketté mértem a kész tésztát, az egyikből gombócokat készitettem, melyeket süthető lekvárral töltöttem meg, mert igy legalább nem folyik ki a forró vizben a gombócból. A másik felét ujjnyi csikokra vágtam és liszten egyenként átsodorva kifőztem.

A gombócokat mindig forrásban lévő vizbe kell tenni, óvatosan meg lehet kavarni egyszer, nehogy leragadjon a fazék aljára, és csak akkor lehet kivenni, ha már feljöttek a viz tetejére és egy picit még főtt ott is. Ha késlekedünk, akkor szétfőhet a gombóc.

Már közben piritottam zsemlemorzsát kevéske vajon és a kifőtt gombócokat, bögyörőket arra szedtem, megforgattam benne és már kész is.

Porcukorral tálaltam, bár most Dávid fiam tett rá tejfölt is, azt mondta nagyon finom volt azzal is.



2011. november 20., vasárnap

Vendégváró egytálétel francia izekkel

Hozzávalók:

500 dkg darált hus, lehet vegyesen is
Provanszi füszerkeverék
750 dkg izlés szerinti zöldségkeverék
közepes fazék főtt krumpli
bors
1 fokhagyma
2 dl tej
mustár izlés szerint
kevés szerecsendió
20 dkg reszelt sajt

A krumplit feltesszük sós vizben főni.

A darált hust kevés zsiradékon megsütjük, hozzákeverjük a zöldségkeveréket, sok-sok provanszi füszert, borsot és összesütjük.

A megfőtt krumplit mebpucoljuk és egy kiolajozott tepsibe szeleteljük. Erre rátesszük a sült husi-zöldség keveréket, majd befedjük a reszelt sajttal.

A tejet az összetört fokhagymát, mustárt és szerecsendiót összekeverünk és a sajt minden részét meglocsoljuk vele. Forró sütőbe tesszük, kb. 30 perc alatt összesül.

Ezt vendégváró meleg ételnek is el lehet késziteni, egyszerü mégis izletes egytálétel!