2011. augusztus 5., péntek

Málnás tejberizs torta

A recept Moha Konyhájáról származik, annyi kiegészítéssel, hogy én megkentem a piskóta alapot málnalekvárral, és a tetejére pedig málnazselét öntöttem. Érdemes elpepecselni vele, nagyon finom!

Hozzávalók: (26 cm átmérőjű tortaformához)

Piskóta:

2 tojás
8 dkg cukor
8 dkg liszt
fél teáskanál sütőpor
2 evőkanál olaj
2 evőkanál víz

Tejberizs:

8 dl tej
20 dkg rizs
12 dkg cukor
fél vaníliarúd
1 citrom reszelt héja
4 dl tejszín
4 evőkanál porcukor
20 g zselatin

Tetejére: friss / fagyasztott málna 30-40 dkg

Elkészítés:

A tejberizst készítjük először, ennek hűlnie kell. Egy lábosban melegíteni kezdjük a tejet a cukorral, a felhasított vaníliarúddal és a reszelt citromhéjjal.
Felteszünk 2 liter vizet forrni egy csipet sóval. Ha felforrt, beleszórjuk a rizst és időnként kevergetve 3 percig főzzük, majd leszűrjük. A tejhez adjuk és kis lángon, gyakran megkeverve puhára főzzük. Ha kell, egy pici tejet még lehet hozzáönteni. Hideg vízbe állítva kihűtjük, eltávolítjuk belőle a vaníliarudat.
Amíg hűl, megsütjük a piskótát. A sütőt bekapcsoljuk 180 fokra, a tortaformába sütőpapírkorongot vágunk. Az egész tojásokat a cukorral robotgéppel habosra keverjük, legalább 10 percig. A tál oldalán belecsurgatjuk az olajat és a vizet is. Kézi habverővel óvatosan belekeverjük a sütőporral átszitált lisztet és a formába öntjük. 180 fokon 10-12 percig sütjük, a formában hagyjuk kihűlni.
A zselatinra 5 evőkanál vizet öntünk, hagyjuk kicsit állni. A tejszínt habbá verjük a porcukorral és óvatosan hozzákeverjük a tejberizst. A zselatint kis lángon keverve feloldjuk, belevegyítünk 3 evőkanállal a rizses krémből, majd az egészhez öntjük és gyorsan elkeverjük benne. A piskótára simítjuk és hűtőbe tesszük legalább 2 órára. Tálalás előtt egy késsel körben meglazítjuk a karimát és levesszük, a tálalótálra csúsztatjuk a tortát. Tetejét kirakjuk a málnaszemekkel.

2011. augusztus 3., szerda

Egészséges banán-csemege

Timi lányom egyik este odajön hozzám, és kikérdez:
-Banán van itthon? És kókuszreszelék? És méz?
Miután mindenre igen volt a válaszom, elégedetten elmosolyodott: akkor csinálok desszertet! (a tv-ben látta, gyerekeknek szóló műsorban a 'receptet')
Végtelenül egyszerű: fogsz egy banánt, kettévágod, beleszúrsz egy pálcikát, egy tányérba kanalazol némi mézet, ebbe beleforgatod a banánt, aztán egy másik tányérba öntött kókuszreszelékbe fogatod. Kész is! (Annyira egyszerű, hogy egy 7 éves gyerek is simán megcsinálja. Micsoda sikerélmény!)
Ezután fagyasztóba tesszük, és néhány óra után kész is a nagyonegészséges-banán-fagyi. A türelmetlenebbek azonnal is fogyaszthatják... :)


2011. augusztus 2., kedd

Rakott tészta féle


Már néha kinlódok, hogy mit főzzek. Itthon vannak a gyerekek, együtt a család, sokszor naponta kétszer főzök. Időm sincs mindig meg kedvem sem kotyvasztgatni. Ma is időhiánnyal küszködtem. Kitaláltam ezt a kaját, melynek alapjait még a nagymamámtól tanultam csak szeliditettem rajta egy kicsit.

A gyerekeknek nagyon-nagyon izlett, igy merem ajánlani mindenkinek aki szereti az édes, izletes és gyors kaját!


Hozzávalók:

500 gramm tészta
5 tojás
dió vagy dejó
izlés szerint cukor
izlés szerint citromreszelék
2 csomag vaniliáscukor
lekvár

Elkészités:

A tésztát kifőzöm enyhén sós vizben. Közben a tojásokat szétválasztom, a sárgájához keverem a vaniliáscukrot és a citromreszeléket. Ha kifőlt a tészta, akkor hideg vizzel leöblitem, hogy legalább langyosra kihüljön. A fehérjéket keményre verem a cukorral, majd a sárgáját is fehéredésig keverem. A diót (én dejót) a tésztához keverem, majd a tojássárgákat végül a tojások kemény habját. Egy jénait vajjal kikenek, prézlivel megszórom és beleteszem a tésztás massza felét. Pár helyre potyogtattam lekvárt (én baracklekvárt), majd a tészta másik felével befedtem, 30 percig sütöttem 180 fokon.



2011. július 26., kedd

Raffaello-szelet

Édesszájú kókuszimádóknak! :)

Hozzávalók a tésztához:

-6 tojásfehérje
-20 dkg cukor
-10 dkg liszt
-10 dkg kókuszreszelék
-csipet só

A fehérjéket habbá verjük a csipet sóval, közben beleadagoljuk a cukrot is. Óvatosan hozzászitáljuk a lisztet, majd belekeverjük a kókuszreszeléket. Sütőpapírral bélelt, nagy tepsibe simítjuk, és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük. (Vigyázat! Nem kell pirosra sütni a tetejét!)

Hozzávalók a krémhez:

-6 tojás sárgája
-1 csomag vaníliás pudingpor
-4 dl tej
-25 dkg cukor (aki nem szereti a nagyon édeset, az tegyen kicsit kevesebbet bele)
-25 dkg margarin (vagy sótlan vaj)
-10 dkg kókusz
-10 dkg szeletelt mandula

A tejet, a tojássárgákat, a cukor felével és a pudingporral simára keverjük, majd lassú tűzön, állandó kevergetés mellett készre főzzük. Félretesszük hogy lehűljön, folpackot simítunk közvetlenül a krém tetejére, hogy ne bőrösödjön meg. A szobahőmérsékletű vajat vagy margarint a maradék cukorral habosra keverjük robotgéppel, majd a kihűlt pudinghoz keverjük.
A kisült és kihűlt tészta tetejére simítjuk a krémet, és a kókuszreszelékkel és mandulával megszórjuk, ízlés szerint. Legalább egy-két órát, de inkább egy éjszakát állni hagyjuk a hűtőben.
Nem bonyolult a recept, csak kicsit időigényes kivárni, amíg minden meghűl, de megéri a várakozást! :)

2011. június 29., szerda

Zebra szelet


Uzsonnára, reggelire egy pohár kakaóval, nagyon finom! Kicsit macerás elkésziteni, viszont megéri a munka!

Hozzávalók:

5 db tojás
30 dkg porcukor
1 csomag vaniliáscukor
1,25 dl meleg viz
2,5 dl étolaj
37,5 dkg liszt
1 csomag sütőpor
2 evőkanál kakaó

Elkészités:

A tojások sárgáját, 25 dkg cukrot és a vaniliás cukrot habosra keverem, apránként hozzá keverem a meleg vizet és az olajat, majd a sütőporral összekevert lisztet. A tojások fehérjét keményre verem a maradék 5 dkg cukorral és belekeverem a tojásos masszába. Alaposan összedolgozom az egészet, majd kétfelé veszem a tésztát, az egyikbe beleszitálom a kakaóport.

A formát kibélelem sütőpapirral és a közepére teszek két evőkanál fehér masszát, majd ennek a közepére két barna masszát. Igy folytatom felváltva adagolva a masszát, az a lényeg, hogy mindig az előző közepére tegyük a következőt. Nem fog összekeveredni, csikosan fog kisülni.

180 fokra előmelegitett sütőbe sütöm tüpróbáig, kb. 45-50 percig.

Csokis kifli

      Valamilyen kelttésztára fájt a fogam   , és , hogy ne legyen mindíg ugyanaz, gondoltam kipróbálok valami újat. A nővéremnél , egy receptgyűjteményben találtam rá, valamikor rég, ennek a csokis kiflinek a receptjére. Mivel fotóm nem volt, csak a saját fantáziámra hagyatkozhattam( ez meg is látszik a kiflik alakján) , de az íze a lényeg, és az nagyon-nagyon finom volt!
   Hozzávalók
        a tésztához

  • 40 dkg liszt
  • 2 db tojás
  • 10 dkg cukor
  • 3 dcl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 20 dkg csokoládékrém ( mivel nekem ilyen nem volt itthon, készítettem)
  • 0,35dcl olaj
A krémhez

  • 5 dkg vaj
  • 5 dkg cukor
  • 3 dkg liszt
  • pár csepp rum aroma
  • 1 egész tojás
  • 2 kanál kakaó
  Legelőbb a krémet készítjük el. A hozzávalókat egy hőálló edényben simára kavarjuk és pár percre bemikrózzuk, majd a hőtőszekrényben visszahűtjük.
  A lisztet egy mélyebb edénybe szitáljuk, a közepébe lyukat fúrunk, beletesszük az élesztőt , egy kevés langyos tejet töltünk rá, és összedolgozzuk. 
  A tojások sárgáit elkavarjuk a cukorral, míg a cukor teljesen fel nem olvad, azután hozzáadjuk a langyos tejet, mindezt a liszthez töltjük, és puha tésztát gyúrunk belőle. Én addig szoktam dagasztani , amíg a tészta elválik az edény falától és a kezemtől. Duplájára kelesztjük.
  Ha megkelt, 5-6 dkg-os darabokra szabdaljuk, mindegyiket kinyújtjuk , egyesével csokoládékrémet viszünk fel rá , majd felgöngyölítjük őket kifli alakúra.
   Egy megolajozott tepsire tesszük a feltekercselt kifliket, tetejüket megkenjük tojás fehérjével , és hideg sütőben 30 perc alatt pirosra sütjük.






 Tipp: a sütő aljára egy kis edényben vizet teszünk, így nem szárad ki a tészta sülés közben.







2011. június 27., hétfő

Majonézes karfiolkrém

 Hozzávalók:

  • 2 közepes méretű karfiol
  • 1 közepes fej  lilahagyma
  • majonéz (én házilag készítettem)
  • bors
  • kevés citromlé
  • ételízesítő
 A karfiolt rózsáira szedjük,  folyó vízben jól megmossuk. Egy edényben fel teszünk főni kb. 4 liter vizet, amelybe teszünk ízlés szerinti mennyiségű ételízesítőt. Amikor forr a ví, belehelyezzük a karfiol rózsákat , és puhára főzzük. Levesszük a tűzről , és leszűrjük róla a vizet, a szűrő edényben hagyjuk, hogy lecsöpögjön, és hűljön. Közben elkészítjük a majonézt. 2 tojás sárgáját elkeverünk egy evőkanálnyi mustárral, majd apránként adagoljuk hozzá az olajat, a kívánt mennyiség elárásáig. Ízléstől függ. Én kb. 400 ml-ből készítettem.
 Ha kész a majonéz, belereszeljük, vagy fokhagymanyomón áttörjük a megtisztított lilahagymát, ízesítjük sóval , borssal, majd villával áttörjük a karfiolt , és azt is hozzáadjuk a majonézhez. Kevés citromlevet adunk hozzá, jól összkeverjük. Pirítóssal, vagy friss kenyérre kenve, paradicsommal .....Isteni!!!

2011. június 13., hétfő

FRANCE INFO ... I.RÉSZ

Sokak által kedvelt úticél Franciaország, amely főként a nyári szezonban igencsak bővelkedik látványosságokban és szálláslehetőségekben.
A szervezéskor érdemes tudni, sőt mi több számításba venni, hogy a franciák "hivatalos" vakációja általában augusztusban kezdődik, ez a hónap számukra a felhőtlen pihenés és feltöltődés időszaka. Vagyis ilyenkor komoly mennyiségben lepik el a pihenőhelyeket. A francia iskolák július elsejével fejezik be a diákok oktatását, és legközelebb szeptember elsején vágnak bele újra. Azért mielőtt elkezdenénk őket sajnálni, csendben megjegyzem, hogy 6 hetente 2 hét pihenő van, és szerdánként sem jár mindenki iskolába. Vagyis a nagy többség nem jár. Azért az úgy már kibírható nemde?
Viszont nyáron szeretnek nyaralni, pihenni. Az idei évben minden bizonnyal még nagyobb számban fogják ellepni Provence-Alpes-Côte d'Azur gyönyörű tájait, hiszen idén sajnos hanyagolniuk kell az általuk kedvelt távoli pihenőhelyeket a dúló háborúk miatt.

Erre érzett rá Provence is, különböző TV-s reklámokkal próbálják meg odacsábítani a munkában megfáradt embereket:





És ha már eldöntöttük, hogy Franciaország az úticél...

Szálláshelyek

2011. június 12., vasárnap

Francia hagymaleves


Sok családban van tuti francia hagymaleves recept. Csak többen azt felejtik el, hogy ez a leves honnan és miért született meg. A francia hagymaleves a szegények étele volt. Valóban kevés zsiradékon megsütték-főzték sóval, majd száraz kenyérrel ették. A lehető legegyszerübb étel volt ez. Az enyém is már turbósitott változat a tetejére kerülő sajt miatt, de a tejszines és ilyen-olyan nagyon finom leveseknek állitólag nem sok köze van az eredeti francia hagymaleveshez (nem saját vélemény!!!)

Hozzávalók:

500 g vöröshagyma
1 l erőleves
kevés vaj
személyenként egy szelet sajt
személyenként egy szelet piritós
bors

A hagymát nagyon vékonyra felkarikázzuk és vajon kevés sóval, fedő alatt pépszerüre pároljuk.
Liszttel megszórjuk, hozzáadjuk az erőlevest, borsozzuk
és addig főzzük, mig a hagyma szinte teljesen felszivódik.

Tálalás előtt kenyeret piritunk, egy szelet sajtot fektetünk a kenyérre és igy helyezzük a tányérra, majd a forró levest rászedjük. Tetejét esetleg egy kis friss petrezselyemmel megszórhatjuk, tálaljuk.

Nagyon egyszerü, laktató étel.

2011. június 4., szombat

Flamand pörkölt - Carbonnades flamandes

Hoztam nektek egy belga kaját, flamand pörkölt magyarra leforditva szó szerint. Nagyon finom, izletes, és nem is bonyolult elkésziteni!

Hozzávalók:

1 kg marhahus

2 fej vöröshagyma

2 fokhagyma

0,5 liter sör

1 evőkanál barnacukor

só, bors

1 babérlevél

1 szál kakukkfü

kevés mustár

4 szál répa

vaj

Elkészités:

1. A tüzhelyre tesszük a lábasba: vajat, hagymát, a karikára vágott répát és a husit.

2. Sózzuk, borsozzuk.

3. Hozzáadjuk a babérlevelet, barnacukrot, fokhagymát és a mustárt.

4. Barnulásig kavargatjuk a tüzön.

5. Levesszük a hőfokot és felöntjük sörrel, hogy ellepje a husit.

6. Lefedjük és 1 óra 15 percig főzni.

7. Titkos hozzávaló: 6 db fahéjas keksz, a végén összetörjük és egy utolsót forraljuk vele.

Tálalni sültkrumplival és sörrel szokták.


INGREDIENTS (pour 4 personnes)

1kg de carbonnades de boeuf

2 oignons

2 gousses d'ail

50 cl de gueuze (ou autre)

1 cuillère à soupe de sucre brun (cassonade)

Sel, poivre

1 feuille de laurier, 1 branche de thym

un peu de moutarde

4 carottes

beurre

PREPARATION :

Dans une casserole, faire revenir dans du beurre les morceaux de carbonnade, les oignons, les carottes épluchées et coupées en rondelles.

Saler, poivrer.

Ajouter le thym et le laurier, la cassonade, la moutarde et l'ail.

Mélanger le tout, jusqu'à brunissement.

Baisser le feu de cuisson, et recouvrir le tout de bière.

Recouvrir la casserole et laisser mijoter longtemps( +/- 1h15)

Accompagner de frites et une bonne bière.

Bon appétit !